کری گرانت

کری گرانت

کری گرانت

کری گرانت با نام اصلی آرچیبالد الک لیچ در ۱۸ ژانویه ۱۹۰۴ در شهر بریستول انگلستان به دنیا آمد. زمانی که ۹ ساله بود مادرش را که در اثر فوت فرزند دیگر دچار افسردگی شده بود، به یک آسایشگاه سپرده بودند واقعیتی که گرانت در سن ۳۰ سالگی متوجه می شود.گرانت در سن ۱۴ سالگی از مدرسه اخراج می شود اما این مسئله باعث نشد که از آموزش دور شود و عشق او به مطالعه، وی را به فردی خودآموخته تبدیل کرد. بعد اخراج از مدرسه به همراه یک گروه نمایشی به اجرای برنامه در انگلستان پرداخت. او در این مدت پانتومیم و آکروبات را می‌آموزد که بعدها باعث می‌شود تا او خود بدلکاری بسیاری از نقش‌هایش را برعهده بگیرد.

سال ۱۹۲۰ با گروه نمایشی اش به آمریکا می رود و پس از موفقیت در برادوی به هالیوود می‌رود و اسم خود را با توجه به آخرین نقشی که بازی کرده بود به «کری لاکوود» تغییر می‌دهد .در این هنگام مورد توجه کمپانی پارامونت قرار می گیرد، اما بدلیل نظر نه چندان مثبت مسؤولان این کمپانی اسم او به «کری گرانت» تبدیل می شود. در این مدت گرانت با بازی در چند فیلم نام خود را مطرح کرد اما عمده موفقیت او به بازی در فیلم‌های در حق او بد کرد و من فرشته نیستم بازمی‌گردد.این دو فیلم باعث شد پارامونت از ورشکستگی نجات پیدا کنند و حتی فیلم در حق او بد کرد موفق شد اسکار بهترین فیلم سال ۱۹۳۳ را از آن خود کند. اما در سال ۱۹۳۶ زمانی که  گرانت با شرکت کلمبیا قراردادی را امضاء کند موفقیت های او فزونی گرفت و او تبدیل به یکی از مهم‌ترین و محبوب‌ترین هنرپیشه‌های هالیوود می‌شود.به طوری که بسیاری از کارگردان‌های بزرگ مانند هاوارد هاکس و آلفرد هیچکاک از بازی او در فیلم‌هایشان استقبال می‌کردند به طوری که هیچکاک دربارهٔ او می‌گوید: «در تمام زندگی‌ام تنها گرانت را دوست داشته‌ام!» و هاوارد هاکس نیز او را بی‌رقیب می‌نامد.

کری گرانت به همراه اینگرید برگمن و آلفرد هیچکاک

کری گرانت به همراه اینگرید برگمن و آلفرد هیچکاک

در سال ۱۹۴۱ گرانت برای فیلم پنی سرناد و یکبار دیگر در سال ۱۹۴۴ برای فیلم هیچ جز قلب تنها نامزد جایزه اسکار می‌شود اما به ترتیب این جایزه به گری کوپر و بینگ کرازبی می‌ رسد. اما بالاخره اهدای جایزه اسکار یک عمر موفقیت هنری در سال ۱۹۷۰ باعث می‌شود تا این ناکامی‌ها کمرنگ شود. او یک بار دیگر هم به جایزه اسکار را گرفت اما برای بهترین هنرپیشه نقش اول زن که به‌خاطر عدم حضور اینگرید برگمن و از طرف او این جایزه به وی داده شد. گرانت در بسیاری از فیلم‌های هیچکاک نقش آفرینی کرد که از آن جمله می‌توان به فیلم‌های «بدنام»، «گرفتن یک دزد» و «شمال از شمال غربی» اشاره کرد.

شمال از شمال غربی

کری گرانت در صحنه ای از فیلم شمال از شمال غربی

گرانت از سال ۱۹۶۶ دیگر در فیلمی بازی نکرد و حتی درخواست کارگردان‌هایی چون کوبریک، هاکس و هیچکاک هم برای بازگشت او به سینما به سرانجامی نرسید.سرانجام کری گرانت بر اثر سکته مغزی در ۲۹ نوامبر ۱۹۸۶ میلادی در سن ۸۲ سالگی  و در شهر دونپورت ایالت آیووا درگذشت.

فیلمشناسی کری گرانت:

مادام باترفلای – ۱۹۳۲

در حق او بد کرد – ۱۹۳۳

من فرشته نیستم – ۱۹۳۳

آلیس در سرزمین عجایب – ۱۹۳۳

سیلویا اسکارلت – ۱۹۳۵

حقیقت تلخ – ۱۹۳۷

پرورش بیبی – ۱۹۳۸

عید – ۱۹۳۸

منشی همه کاره او – ۱۹۴۰

داستان فیلادلفیا – ۱۹۴۰

پنی سرناد – ۱۹۴۱

سوءظن – ۱۹۴۱

ماه عسل پرماجرا – ۱۹۴۲

آرسنیک و تور کهنه – ۱۹۴۴

هیچ چیز جز قلب تنها – ۱۹۴۴

روزی روزگاری – ۱۹۴۴

بدنام – ۱۹۴۶

شب و روز – ۱۹۴۶

زن اسقف – ۱۹۴۷

بحران – ۱۹۵۰

گرفتن یک دزد – ۱۹۵۵

شمال از شمال غربی – ۱۹۵۹

معما – ۱۹۶۳

عشق بازی بیادماندنی – ۱۹۵۷

غرور و تعصب – ۱۹۵۷

خانه قایقی – ۱۹۵۸

لمس سمور – ۱۹۶۲

VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 7.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0 (from 0 votes)
کری گرانت, ۷٫۰ out of 10 based on 1 rating

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *