درباره جشنواره فیلم اسکار

The Oscars

جشنواره فیلم اسکار-The Oscars

جشنواره فیلم اسکار

۸۸ سال پیش یعنی سال ۱۹۲۷ در شهر هالیوود به منظور کمک به موسسات فرهنگی و علمی که به کار سینما اشتغال داشتند سازمانی تشکیل گردید که آن را آکادمی علوم و هنر سینمایی نام نهادند.

این آکادمی که اعضاء آن همیشه برجسته ترین کارگردانان،هنرپیشه گان و متخصصین هستند از بدو تاسیس به خاطر ترویج و پیشرفت این صنعت جوایزی را در نظر گرفت که هر ساله طی مراسم خاصی در اواخر فوریه یا اوایل مارس به برندگان آن اهدا می شود.

هر ساله ۲۶ مجسمه طلا به عنوان جایزه به بهترین فیلم،هنرپیشه،کارگردان،فیلمبرداری،فیلمنامه، صدابرداری،موسیقی و غیره داده می شود.انتخاب برندگان بدین ترتیب صورت می گیرد که ابتدا فیلم های بی شماری که قبلا نامزد شده اند برای شرکت در مسابقه و دریافت جایزه به آکادمی ارسال می شوند و به شاخه های مختلف آکادمی تقدیم می گردند.

شاخه های مزبور هر کدام بعد از بررسی کامل،لیست کاندیداهای مورد نظر خود را به هیات داوران ارائه می دهند،داوران نیز روزهای معینی به خاطر ایجاد شرایط یکسان،فیلم های انتخاب شده را یکی پس از دیگری در سالن مخصوص به دقت تماشا می کنند و سپس رای نهایی و اسامی برندگان سال را در یک محیط مملو از بی صبری و هیجان اعلام می دارند.

سدریک گیبونز طراح مجسمه اسکار

سدریک گیبونز طراح مجسمه اسکار

آنچه برندگان ظاهرا دریافت می کنند،یک مجسمه طلای کوچک است ولی آنچه عملا به دست می آورند شهرت فراوان و نام جاویدانی است که در تاریخ سینما از خود به یادگار می گذارند.به علاوه همین شهرت باعث می شود که برندگان در قراردادهای بعدی خود استفاده های مادی شایانی ببرند و به نام برندگان اسکار مورد احترام و توجه خاص قرار گیرند.

لغت اسکار از بدو پیدایش معنی خاصی نداشته و فقط یک اسم مذکر می باشد و کسی از علت اصلی نامیدن جوایز بدین نام آگاه نیست.ولی گفته می شود اولین بار یکی از کارمندان آکادمی پس از دیدن یکی از مجسمه ها اظهار کرده است: دیدن این مجسمه مرا به یاد عمو اسکار می اندازد و از آن پس این نام بر این مجسمه طلایی خوش ترکیب باقی مانده و اکنون شهرت جهانی خاصی یافته است.

این جشن برای اولین بار در سال ۱۹۵۳ از تلویزیون NBC پخش شد. از آن زمان تا سال ۱۹۶۰ از NBC و سپس از شبکه ABC تا سال ۱۹۷۱ و مجدداً توسط NBC پخش شد. ABC دوباره در سال ۱۹۷۶ پخش این جشن را تا سال ۲۰۱۴ بر عهده گرفت.

اولین مراسم اسکار در روز پنجشنبه، ۱۶ مه ۱۹۲۹ در هتل روزولت در هالیوود، کالیفرنیا به افتخار فیلم‌های برجستهٔ سال ۱۹۲۷ و ۱۹۲۸ برگزار شد. هشتاد و هفتمین مراسم جایزه اسکار در ۲۲ فوریه ۲۰۱۵ در سالن دالبی در هالیوود، لس‌آنجلس انجام و از شبکه ABC پخش شد. نیل پاتریک هریس اجرای این مراسم را بر عهده داشت.

VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0 (from 0 votes)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *